wtorek, 8 maja 2012

Projekt Victoria Tower

Hotel Victoria Tower (117 m, 34 piętra) jest najwyższym budynkiem w Sztokholmie, a zarazem najwyższym hotelem w Skandynawii. 

  


Budynek został zaprojektowany przez firmę Integra Engineering. Inżynierowie z Göteborga w celu analizy statycznej oraz dynamicznej konstrukcji używali programu FEM-Design.

”Pracowałem z programem FEM-Design od 2001 roku i to jest właśnie program, którego używamy w celu trójwymiarowej analizy konstrukcji” powiedział konsultant Martin Rienholdsson.

”Program jest łatwy w obsłudze. Ostatnia wersja programu jest bardzo zaawansowana, a jednocześnie jego obsługa stała jeszcze prostsza, a czas analizy znacznie się skrócił. Porównując FEM-Design do innych programów MES, produkt StruSoftu jest na prawdę przyjazny dla użytkownika, a to jest właśnie to, czego oczekujemy”

FEM-Design został użyty do wszystkich obliczeń związanych ze stanami granicznymi nośności oraz użytkowalności, w szczególności dystrybucją sił zewnętrznych, a także analizą typowych zjawisk zachodzących w tego typu konstrukcjach. Głównym celem dla  Integra Engineering  było wyznaczenie reakcji oraz obciążeń na słupy, a także wyznaczenie sił wewnętrznych w belkach. FEM-Design został również użyty do analizy naprężeń w dwóch betonowych rdzeniach stabilizujących budynek.”Używaliśmy FEM-Design praktycznie w każdym aspekcie związanym z pracą nad Victoria Tower” powiedział Anders Klittmar, projekt manager.

”Zamodelowaliśmy całą geometrię konstrukcji w FEM-Design” powiedział Martin Reinholdsson. ”Analiza zachowania konstrukcji, a następnie wyodrębnienie interesujących nas aspektów, doprowadziła nas do wyznaczenia właściwych sił wewnętrznych oraz naprężeń, a co za tym idzie, doboru właściwej geometrii budynku”

Czy FEM-Design spełnił oczekiwania jeśli chodzi o tak wymagający projekt jakim był budynek Victoria Tower? ”Całkowicie” powiedzieli Anders Klittmar and Martin Reinholdsson. ”Program posiada wszystko, czego potrzebowaliśmy. Dostęp do zaawansowanego, ale jednocześnie, prostego w obsłudze programu do trójwymiarowej analizy konstrukcji staje się dużo bardziej istotne w przypadku projektowania tak złożonych konstrukcji jaką jest hotel Victoria Tower”

Artykuł powstał w oparciu o jego oryginalny zapis.1 komentarz:

  1. witam bardzo ciekawe masz artykuły polecam też własną stronkę o budownictwie
    http://budownictwonowoczesne.blogspot.com.

    OdpowiedzUsuń