wtorek, 29 maja 2012

VIP-Energy 2.0

Ze względu na wiele pytań odnośnie programu do obliczeń zużycia energii, który jest w ofercie firmy StruSoft, zamieszczam krótką prezentacja nowej wersji programu VIP-Energy.

VIP-Energy jest prawdopodobnie najczęściej używanym w Szwecji programem do obliczeń obliczeń zużycia energii w budynkach, a zainteresowanie programem na rynkach międzynarodowych stale wzrasta. Jest to przede wszystkim zauważalne jeśli chodzi o moduł EcoDesigner, który jest zintegrowany z programem ArchiCAD. Wykorzystanie narzędzi takich jak Graphisoft EcoDesigner we wczesnej fazie projektu (architekt) oraz StruSoft VIP-Energy w dalszej, szczegółowej części, pozwala na skuteczną optymalizację projektu z punktu widzenia zużycia energii. Pobiery broszurę VIP-Energy

Istnieje szereg wymagań, które muszą być spełnione przez jakikolwiek programu do symulacji zużycia energii. Program m.in. musi:
  • zostać zatwierdzony zgodnie z ustanowionymi zasadami międzynarodowymi,
  • zapewniać dokładne oraz wiarygodne wyniki,
  • być oparty na dokładnym  modelu fizycznym,
  • być prosty w obsłudze, 
  • przeprowadzać obliczenia szybko,
  • pozwalać na wprowadzania danych oraz przedstawienie wyników w sposób zrozumiały i logiczny,
  • być cenowo przystępny.
VIP-Energy i EcoDesigner bez trudności spełniają te wymagania, co w dużej mierze wyjaśnia powszechne i rosnące wykorzystanie tego oprogramowania. StruSoft obecnie intensywnie pracuje nad rozwojem VIP-Energy. Jesienią zeszłego roku, wydana została nowa wersja oprogramowania - VIP Energy 2.0. Nowa wersja zawiera wiele poprawek oraz usprawnień, które m.in. dotyczą pompy ciepła oraz zysku ciepła. W poprzednich wersjach, potrzebne były pewne decyzje od użytkownika w odniesieniu do pracy pompy ciepła do temperatury zewnętrznej. W wersji 2.0 natomiast, program symuluje funkcję pompy ciepła szczegółowo w odniesieniu do wybranego źródła ciepła oraz specyfikacji systemu ciepła. Użytkownik musi podać tylko kilka niezbędnych danych.

Funkcja zysków ciepła została całkowicie przeprojektowana w celu umożliwienia dokładniejszej symulacji nasłonecznienia na pochyłych powierzchniach. Poprzednia funkcja zysków ciepła została dodana w późnych latach 80' tych i od tego czasu zostało przeprowadzonych wiele badań w tym kierunku. Funkcja cieniowania dla okien została rozwinięta i stała się bardziej szczegółowa. Również interfejs użytkownika został przeprojektowany i będzie bardziej intuicyjny w obsłudze.

Kolejną nową funkcją, która zostanie wkrótce zaprezentowana, jest internetowa wersja VIP-Energy, zaimplementowana w celu uzupełnienia - nie zastąpienia - pełnej wersji VIP-Energy. Wersja internetowa to poręczne narzędzie do szybkiej przybliżonej analizy, które może być obsługiwane również przez mniej doświadczonych użytkowników.

W zeszłym roku RPA wprowadziła zupełnie nowe i nowoczesne przepisy dotyczących zużycia energii w budynkach. Graphisoft oraz StruSoft zaprezentowali zatem rozwiązania EcoDesigner i VIP-Energy na konferencji Green Building w Johannesburgu. Podczas konferencji, przeprowadzone zostały symulacje zużycia energii dotyczące trzech różnych budynków przed ponad 600 delegatami. Wszystkie obliczenia okazały się szybkie i doprowadziły do rzetelnej symulacji zużycia energii.

Artykuł stworzony na podstawie informacji zawartych w jego oryginalnej wersji. Więcej informacji na temat programu na stronie internetowej StruSoft.

Istnieje możliwość otrzymania wersji testowej programu. W tym celu, proszę o kontakt: iwona.budny(at)strusoft.com.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz