środa, 13 czerwca 2012

Zagrożenie eksplozją nowym wyzwaniem dla FEM-Design

Wieżowce Kungsholmsporten w Sztokholmie, to dwa dwudziestopiętrowe obiekty mieszkalne umiejscowione zaledwie 35 m of bardzo ruchliwej autostrady  Essinge Highway. Ich projekt nie tylko stawiał wysokie wymagania dotyczące izolacji akustycznej, ale pod uwagę brane było również ryzyko ataku terrorystycznego. W przypadku podłożenia bomby pod autostradą, oba budynki powinny wytrzymać siłę potężnej eksplozji. Dla Kurta Johanssona, głównego projektanta z SCF Betongelement AB oznaczało to, iż projektując konstrukcję wieżowców musi on wziąć pod uwagę siły z eksplozji, a tym samym  jego doświadczanie z FEM-Design zyskało zupełnie nowy wymiar.

    

Aby zorientować się, jak oba budynki zachowują się podczas tak dużych obciążeń, Kurt przeprowadził analizę wyboczenia w programie FEM-Design. "Wyznaczyłem efekty przyłożonych sił i odkształceń na ramę oraz każdy element obu wież". W porównaniu do zwykłych sił, takich jak np. obciążenia wiatrem, siły z eksplozji grają nadrzędną rolę w obliczeniach. Podziemna autostrada biegnie poniżej wieży wschodniej, co oznacza, że ​​Kurt musiał wziąć pod uwagę również wibracje podłoża.

"Postawiliśmy również wymóg, iż budynki powinny wytrzymać eksplozję od ruchu tranzytowego na autostradzie". Różne siły, które trzeba było wziąć pod uwagę sprawiły, że obliczenia stały się bardzo skomplikowane. Kurt postanowił, że analiza budynków jako całości  nie będzie w tym wypadku możliwa. Każda kondygnacja różniła się od siebie, dlatego Kurt musiał wykonać analizę każdego piętra z osobna, aby znaleźć wiarygodne wartości sił i uzyskać realistyczny obraz tego, jak budynek będzie się odkształcał. "Biorąc pod uwagę fakt, że analiza każdego piętra wymagała wielu danych, FEM-Design wykonał obliczenia w sposób zadowalający".

"Spędziliśmy wiele godzin na analizowaniu informacji. Niezwykle ważne było, aby zweryfikować, że wartości otrzymane z analizy FEM były prawidłowe". Następnie dane mogły być przesyłane do projektantów, którzy szczegółowo wymiarowali poszczególne elementy. Masywna konstrukcja sprawiła, że​​ budynek stał się bardzo ciężki. Zaletą był fakt, że jednocześnie stał się bardziej stabilny i mniej podatny na eksplozje.

Dlaczego zdecydowałeś się wykonać wszystkie obliczenia w FEM-Design? "Przez długi czas używałem programów 2D StruSoftu i nabrałem do nich zaufania" odpowiada Kurt. "Kiedy potrzebny był nam program FEM, naturalne dla nas było, aby zainwestować w ich produkt".

Firma SCF Betongelement AB zaangażowana była w projekt na wielu płaszczyznach: obliczenia i analiza danych, wymiarowanie elementów oraz ich produkcja. Firma wyprodukowała również elewację, który została wykonana z polerowanego marmuru.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz